10 rad jak się zmotywować

Deklaracja innym tego, co chcemy osiągnąć

Czyniąc to, dbamy o zaangażowanie własnego ja. Kiedy działanie nie zostanie podjęte bądź nie wykonamy zadeklarowanego zadania, może powstać w nas dysonans, czyli nieprzyjemne napięcie będące wynikiem niezgodności między tym, co zapowiedzieliśmy, że zrobimy, a tym, co tak naprawdę zrobiliśmy. Napięcie, które powstało sprawia, że jesteśmy motywowani do jego usunięcia. Najbardziej korzystne jest dla nas w takiej sytuacji podjęcie działania. Jeżeli się na nie nie zdecydujemy, nasza samoocena może ulec obniżeniu. W efekcie nie będzie w stanie dysonansu usunąć.

Sprecyzuj cel

Jest to czynność elementarna. Wiedząc, co jest dla nas istotne i na czym nam zależy, za wykonanie tego jest o wiele łatwiej się zabrać. Jeżeli dane zadanie będzie dla nas ważne, wzbudzenie motywacji wewnętrznej będzie o wiele prostsze. Jest to tendencja do podejmowania, a następnie kontynuowania działania z uwagi na to, jaką treść ma sama aktywność.

Co to oznacza?

Samo działanie będzie dla nas istotne i nagradzające. Zewnętrzna nagroda będzie natomiast konsekwencją tego działa. Jednocześnie jej rola nie będzie tak duża.

Nagrody

Zaplanowanie przyjemnej nagrody za wykonanie zadania naprawdę nie jest trudne. Jest to również doskonała motywacja do pracy. Kieruje ona bowiem nasze myśli na wyczekiwaną nagrodę, a nie na to, jak trudne jest podejmowane działanie. Pozytywne myśli i uczucia, które żywimy względem nagrody przeniesione zostają na myśli i uczucia żywione względem działania. Działanie, które początkowo było dla nas nieprzyjemne może nabrać naprawdę pozytywnego znaczenia.

Wewnętrzna motywacja

Wizualizacja celu

Wskazane jest wyobrażenie sobie tego, co chcemy osiągnąć i co w związku z tym ma zostać zrobione. Wizualizacja sprawia, że abstrakcyjny cel zostaje przekształcony w żywy i realny obraz. W efekcie pojawić może się prawdziwe pobudzenie fizjologiczne, które stanowi niezbędny motor do tego, aby działanie w ogóle podjąć.

Analiza negatywnych konsekwencji

Negatywne konsekwencje to swojego rodzaju strata. Ludzie za wszelką cenę straty chcą unikać. Kiedy jesteśmy świadomi tego, że nie podjęcie jakiegoś działania naraża nas na stratę, jesteśmy w stanie do zachęcić się do tego działania, aby ostatecznie straty uniknąć.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z marketingiem

Czy warto zostać trenerem biznesu?
Czym powinien wyróżniać się trener biznesu?
Jak zmotywować się do realizowania planów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.

 

Kontakt

kontakt@hotel-augustow.pl

Galeria