Kim jest i czym się zajmuje trener biznesowy?
Trener biznesowy to osoba, która ma za zadanie nauczyć określoną grupę słuchaczy myślenia kreatywnego i jak wykorzystać posiadana wiedzę w praktycznym działaniu w firmie. Na szkolenia u trenera biznesowego zapisuje się bardzo dużo osób zajmujących stanowiska menadżerskie lub członkowie zarządu firm, którzy odczuwają presję i konflikty w zarządzaniu zespołem. Opis zawodu trenera biznesowego. Każdy dobry szkoleniowiec najpierw zdobywa potrzebna mu wiedzę i praktykę, później w trakcie szkolenia przekazuje ją innym osobom. Poprzez odpowiednie nakierowanie rozmowy trener dba o to, by umiejętnie przekazać swoje doświadczenie i praktykę w pracy, tak by zostało to później umiejętnie wykorzystane.
Trener biznesowy szkoli praktycznie każdy szczebel pracowniczy firmy – od prezesów po szeregowych sprzedawców, a do każdego musi dopasować zakres nauki i szkolenia. Tematy szkoleń są bardzo szerokie, praktycznie dotyczą każdego zagadnienia związanego z funkcjonowaniem firmy, negocjacjami z klientem po rozwój osobisty pracownika. Zajęcia prowadzone przez trenera nie mogą być nudne i dłużyć się, ponieważ nie zaangażuje to grupy do pracy. W trakcie szkolenia przekazuje praktyczne wskazówki i przykłady, na których uczestnicy mogą wzorować się w szukaniu pytań i odpowiedzi dotyczących ich pracy.
Charyzma mówcy
Wykład trenera biznesowego musi porywać całą grupę, zmusić do myślenia kreatywnego i do samodzielności jaką daje szukanie własnego sposobu postępowania. Charakter i forma pracy trenera. Trener biznesowy musi dopasować swoją ofertę szkoleń do aktualnych potrzeb rynku. Nie może zawsze trzymać się sprawdzonych tematów i zagadnień, tylko na bieżąco analizować potrzeby szkoleniowe firm. Każde szkolenie musi być przygotowane pod względem potrzeb i oczekiwań klienta, nie może to być przypadek.
Wszystkie materiały potrzebne do prowadzenia szkolenia muszą być przygotowane wcześniej i podane uczestnikom, nie można w trakcie szkolenia lub przed kazać ich szukać w bibliotece lub Internecie. Dobrze jest jeśli trener przygotuje interesująca prezentację oraz utrzyma kontakt z grupą również po szkoleniu, aby doradzić im w postępowaniu. Trener musi posiadać dar szybkiego nawiązania kontaktu z grupą, samodzielnie pracować nad poszerzaniem wiedzy, rozwijać techniki szkoleniowe, i być odporny na stres. Przyda się także miła aparycja i miłe, kulturalne zachowanie, poczucie humoru i optymizm.