Trener biznesu – od nowicjusza do profesjonalnego trenera

Diagnoza osobista to pierwszy krok, który powinny wykonać osoby, którym marzy się praca w roli trenera biznesu. Należy pod okiem dobrych ekspertów wykonać szereg testów na podstawie, których powstanie mapa naszych mocnych i słabych punktów. Pozwoli na przekonać się, czy jesteśmy osobami obdarzonymi cechami niezbędnymi w tym zawodzie. Jeżeli wynik testów będzie pozytywny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć naukę w szkole dla trenerów biznesu. Oczywiście pracę jako trener biznesu można podjąć nie posiadając stosownych kwalifikacji, ale uczestnicząc w dużych przetargach można zostać zdyskwalifikowanym.

Szkoły dla trenerów

Rynek jest bardzo bowiem wymagający i wybiera szkoleniowców, którzy mają doświadczenie, wykształcenie i wiedzę w danej branży. Przy wyborze szkoły dla trenerów biznesu należy zwrócić uwagę, kto jest w niej mistrzem, jaka jest jej tradycja. Warto porozmawiać także z osobami, które daną uczelnię ukończyły, przyjrzeć się, jak odnalazły się na rynku. Miejscami godnymi polecenia są te, w których przeprowadzane są rozmowy wstępne w czasie których potrzeby kandydatów są jasno określone.

Trening, który przygotowuje do zawodu nie powinien trwać krócej niż dwanaście miesięcy. Warto go poszerzyć o kursy relacji interpersonalnych, sztuki budowania relacji, zarządzania procesami i konfliktami, czy też z kreatywności. Absolwenci powinni poszukać mistrza i odbyć u niego praktykę. Obserwacja dobrego trenera w akcji jest dla młodego adepta zawodu niezwykle ważna.

Kreatywna praca

Nie bój się wyzwań

Kolejny krok to wypróbowanie własnych sił w praktyce, czyli na sali szkoleniowej. Zawsze też warto mieć przy sobie osobę, od której otrzymamy zwrotną informację, co zrobiliśmy dobrze, a co jeszcze musimy poprawić. Poddanie się superwizji to niemal konieczność. Osoby, które chcą podążać ścieżką trenera biznesu mają do wyboru trzy drogi. Po pierwsze mogą zatrudnić się w przedsiębiorstwie w roli wewnętrznego szkoleniowca. Po drugie mogą zadecydować się na zawarcie kontraktu z jedną z firm szkoleniowych.

Obie te możliwości eliminują konieczność zabiegania o klientów, zajmowaniem się sprzedażą, czy obrabianiem szkoleniowych kontaktów. Trzecia możliwość jest najbardziej atrakcyjna: można pracować jako freelancer. Wymaga to jednak wypełniania wielu ról.

O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z marketingiem

Czy warto zostać trenerem biznesu?
Czym powinien wyróżniać się trener biznesu?
Jak zmotywować się do realizowania planów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.

 

Kontakt

kontakt@hotel-augustow.pl

Galeria